O3

 

Bardzo skuteczną metodą usunięcia zarodników pleśni, grzybów jest ozonowanie. Ozonowanie zapewnia czystość mikrobiologiczną oraz nie ma szkodliwego wpływu na człowieka.

Ozon (O3) jest trójatomową cząsteczką tlenu. Wiązanie trzeciego atomu jest bardzo nietrwałe i w krótkim czasie od wytworzenia ozon ulega rozpadowi na obojętną cząsteczkę tlenu (O2) i bardzo aktywny wolny atom tlenu. Ozon bardzo szybko rozkłada się do aktywnych rodników nadtlenkowych. Rodniki te charakteryzują się bardzo silnymi zdolnościami bakteriobójczymi oraz wirusobójczymi. Ozon zapewnia całkowite odkażenie mikrobiologiczne i eliminację jakichkolwiek przykrych zapachów pochodzenia zarówno organicznego jak i nieorganicznego.

Ozon zabija: bakterie, wirusy, zarodniki, pleśnie i wszystkie inne mikroorganizmy. Niszczy także środki chemiczne powodujące skażenie (np. pochodzące z emisji z paneli, dywaników, izolacji, farb, lakierów do drewna, tworzyw sztucznych itd.).

Ozon eliminuje zapachy pochodzenia organicznego i nieorganicznego (w tym również zapach dymu tytoniowego) niszcząc lotne cząstki, które przenoszą zapachy. Ozon nie kryje nieprzyjemnych zapachów lecz je usuwa. Należy tu podkreślić, że aktywnie usuwa zapachy np. tytoniu – z całego wnętrza pojazdu (również z tapicerki itd.). 5-6 sesji ozonowania usuwa całkowicie np. zapach papierosów z samochodu odkupionego od nałogowego palacza.

Ozon wnika na głębokość 2-4 mm i tam niszczy mikroorganizmy i zapachy.

Dezynfekcja CITO